MUDr. Ivona Toufarová
Praktická lékařka pro dospělé

Potíže při močeníNejčastějším důvodem močových potíží je močová infekce. Projevuje se nucením na močení, častým močením v malých porcích a pálením většinou na konci močení.

U mužů je v tomto případě vhodné vyšetření u lékaře – můžete si vzít s sebou vzorek ranní moče.

U žen je toto onemocnění častější a většinou lépe řešitelné. Mají totiž jen krátkou močovou rouru. Na začátku potíží zkuste preparát Blokurima 3 x denně 1 sáček a Mega brusinky Swiss 1 tbl denně. Jsou to přírodní látky, které blokují uchycení bakterií na stěnu močového měchýře. Dodržujte přiměřený pitný režim a zůstaňte pokud možno v teple. Pokud se situace nezlepší a potíže budou přetrvávat, zkontaktujte mě alespoň telefonicky nebo lépe přijďte se vzorkem moče do ordinace.

Když se objeví bolesti v zádech a teploty, nebo dokonce nevolnost či zvracení, vyhledejte lékaře co nejdříve ! Může to být známka infekce postupující do ledvin. Močová infekce se léčí antibiotiky nebo jim podobnými léky, není nutno dodržovat striktní klidový režim, záleží na charakteru vaší práce.

Močové infekce se rády vracejí, zejména u žen. Prevencí je neprochladnout, zejména nesedat na studený ( kamenný nebo i plastový ) podklad. Nedoporučuje se nosit tanga. Po pohlavním styku je vhodné se co nejdříve vymočit.

K udržení přirozené ochranné bakteriální mikroflóry v oblasti ústí močové roury a genitálu není vhodné používat při hygieně různé sprchové gely plné chemie, často označené jako pH neutrální atd. Vhodná a naprosto dostatečná je obyčejná vlažná voda, nic víc.

Pokud se objeví silná až zničující bolest v bedrech, někdy s propagací do třísla a s nucením na močení, nevolností a někdy i se zvracením, může se jednat o ledvinnou koliku. V tom případě vyhledejte lékaře co nejdříve. Kdo má již s kolikou zkušenosti, může si ihned užít lék na uvolnění hladkého svalstva např. Algifen až 40 kapek naráz nebo Novalgin.


Publikováno 3. 11. 2019

Ostatní články